TARG NA ZIELONYM

wyjątkowa przestrzeń, w której realizujemy ideę sprawiedliwego handlu,
budując bezpośrednie relacje
między lokalnymi producentami zdrowej żywności i konsumentami

MIEJSCE

Rzecz dzieje się  w ścisłym centrum Gliwic, przy ul. Dubois 22, w wyjątkowym industrialnym klimacie hali BLCRK, która w dniach pozatargowych bywa również scenerią warsztatów winiarskich, herbacianych, mejkerskich, a czasem również salą kinową.

targ10

CZAS

Co do zasady w co drugą sobotę (choć zdarzają się odstępstwa od tej reguły) w godz. 9.00 – 12.00. Szczegółowy harmonogram na najbliższy czas obejmuje następujące terminy: 7, 21, 28 kwietnia, 12, 26 maja oraz 9, 23 czerwca.

targ8

NATURALNIE

Na targ zapraszamy niewielkich producentów żywności ekologicznej i wytwarzanej metodami tradycyjnymi. Nie wszyscy nasi dostawcy posiadają certyfikaty ekologiczne, ale każdy z nich przykłada najwyższą wagę do jakości swoich produktów – są one rezultatem ich ciężkiej pracy i prawdziwej pasji.

na-zielonym-sg-main

LOKALNIE

Jedną z istotniejszych cech targu jest lokalność – w przeważającej większości dostawcy przyjeżdżają z miejscowości oddalonych nie więcej niż 150 km od Gliwic. Duża część rolników z certyfikowanych gospodarstw pochodzi z Opolszczyzny – ubolewamy, ale Śląsk nie jest ekologicznym zagłębiem…

18405259_674915342702630_1728454035_o

BEZPOŚREDNIO

Na targu konsumenci żywności stają twarzą w twarz z jej producentami. Kupują twaróg od pani Bogusi, chleb od pana Bogdana, warzywa od pani Teresy. Mają świadomość co, gdzie i w jaki sposób zostało wyprodukowane. Wiedzą, że ich pieniądze wspierają rozwój małych, rodzinnych gospodarstw, a nie wielkich międzynarodowych sieci handlowych.

targ15

AKTYWNIE

Targ na Zielonym jest nie tylko przestrzenią dla uczciwej wymiany handlowej. To miejsce, w którym wymieniamy się książkami, wspólnie sadzimy rośliny, robimy przetwory, muzykujemy, majsterkujemy, wzajemnie się edukujemy i pomagamy innym. Zazwyczaj towarzyszy nam liczna gromadka dzieci i aromat wyśmienitej kawy.

fundacjanazielonym2
Napisz do nas